ד"ר גיא שני – "אחריות נזיקית בגין אי-מניעת פשע: חובתו של בעל עסק למנוע מעשה פלילי של צד שלישי"

דיני הנזיקין המסורתיים הסתייגו מהטלת אחריות על גורמים פרטיים בשל כך שלא נקטו אמצעים להגנה על הזולת מפני מעשים פליליים. לא אחת נקבע, כי גורם פרטי אינו נושא בחובה נזיקית לפעול למניעת פשע וכי מעשה פלילי שביצע צד שלישי מנתק את הקשר הסיבתי שבין ההתרשלות לנזקו של קרבן העבירה. עם זאת, הכירו שיטות משפט במשך הזמן באפשרות הטלת אחריות על גורם פרטי בגין אי־מניעת פשע במקרים מסוימים, בהם מערכת היחסים בין הנתבע למבצע העבירה או לקרבן העבירה מצדיקה הכרה בחובת זהירות.

רשימה זו עוסקת בשאלת היקף האחריות בנזיקין בגין אי־מניעת פשע. הרשימה מציגה את השיקולים הרלוונטיים לסוגיה הנדונה ומצביעה בין היתר על המורכבות המיוחדת של שאלת 'גיוס' דיני הנזיקין למאבק בפשיעה. כמו כן, הרשימה מתארת את הדין בשיטות משפט זרות (במיוחד בארה"ב) וסוקרת את עמדת המשפט הישראלי, תוך התמקדות מיוחדת בחובותיו של בעל עסק כלפי לקוחותיו ובפסק הדין של השופט ריבלין בעניין ולעס, שהתווה את הדין בעניין זה. במסגרת ניתוח הדין בישראל מוצגת בין היתר ההשפעה של הוראות רישוי העסקים על פסיקת בתי המשפט בשאלת החבות הנזיקית.

החלק האחרון של הרשימה מוקדש לניתוח שאלת הצפיות – שהיא השאלה העיקרית בסוגיה של אי־מניעת פשע – באספקלריה של עלויות מידע. ניתוח זה, המושתת על ההכרה בכך כי תפקידו המרכזי של מבחן הצפיות הוא רגולציה של עלויות מידע, מציג מסגרת רעיונית ומעשית להחלה נכונה ועקבית של מבחן זה. הניתוח המוצע אף מספק תובנות באשר ליישומה של עוולת הרשלנות במקרים שבהם האירוע הפלילי הוא חמור וחריג, תוך הדגשת גמישותו הרבה של מבחן הצפיות וזיקתו לשיקולי מדיניות החורגים לעתים משאלת החיזוי מראש.

למאמר המלא

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה דיני נזיקין, דיני עונשין, כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s