רוני רוזנברג – תחולת סעיף 34ב לחוק העונשין על עבירות מחדל מסוג "עושה מיוחד"

בחודש אוקטובר 2008 נהרגה מיטל אהרונסון ז"ל, וחברתה מלי יזדי נפגעה באורח קשה מפגיעת רכב דוהר שלא ציית לרמזור אדום. הנהג, שי סימון, הורשע בין היתר בעבירת ההריגה מכוח סעיף 298 לחוק העונשין וכן בעבירת ההפקרה לאחר פגיעה מכוח סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה. שלום ימיני, אשר ישב ליד הנהג, הורשע בסיוע במחדל לעבירת ההפקרה.

בפסק הדין שניתן בבית המשפט העליון קבע השופט עמית, כי לא היה אפשר להרשיע את ימיני כ"מבצע בצוותא" בין היתר בשל העובדה, כי סעיף 64א לפקודת התעבורה מטיל את החובה לעצור ולהגיש עזרה רק על נהג הרכב המעורב בתאונה ולא על הנוסע ברכב. במסגרת זו נקבע, כי סעיף 34ב לחוק העונשין, המאפשר להחיל נתון ענייני שהוא תנאי להתהוות העבירה על כל מי שהוא צד לעבירה, אינו חל במקרה זה. הנימוק לקביעה זו התבסס על כך שעבירת ההפקרה היא עבירת מחדל מסוג "עושה מיוחד", וכל עוד לא הוטלה על ימיני החובה לעצור את הרכב ולהעניק עזרה הוא לא הפך להיות צד לעבירה ולפיכך אי-אפשר להחיל עליו גם את הנתון הענייני של "נוהג רכב".

הטענה העקרונית שהמאמר מציג היא, כי לעניין סעיף 34ב לחוק העונשין אין צורך להבחין בין עבירת מחדל מסוג "עושה מיוחד" לבין עבירת מעשה מסוג "עושה מיוחד". משכך הוא, בהנחה שמדובר במבצעים בצוותא הרי אפשר להחיל נתון ענייני גם על החדל החסר את הנתון הענייני. בהשלכה לפסק הדין בעניין ימיני, היה אפשר להחיל את הנתון "נוהג רכב" אף על הנוסע (ימיני) ומכוח זה להרשיעו בעבירה העיקרית של הפקרה לאחר פגיעה.

הטיעונים שהמאמר מציג מתבססים על שיקולים פרשניים-אנליטיים, על שיקולים נורמטיביים המתייחסים לרציונל שבבסיס סעיף 34ב לחוק העונשין (בנוגע למבצעים בצוותא) ועל שיקולים נורמטיביים, שלפיהם הרציונלים שבבסיס ההבחנה שבין מעשה למחדל (הבאה לידי ביטוי בעיקר בעבירות תוצאה) אינם רלוונטיים להבחנה שבין עבירות מעשה לעבירות מחדל בנוגע להחלת נתון ענייני מכוח סעיף 34ב.

המאמר ראה אור בכרך ל(1).

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה דיני עונשין, עונשין, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s