אורה בלום – "קהילות מכילות"

המאמר מציג במרכזו הבחנה בין שני סוגי קהילות עירוניות שנוצרות בעקבות מדיניות של "דיור בהישג יד". הסוג האחד הוא קהילה שנוצרת 'מלמעלה' בעקבות ארגון מחודש של המרחב באמצעות חוקי תכנון ושימושי קרקע מגוונים, והסוג השני הוא קהילה שצומחת 'מלמטה', הנתמכת במבנה תאגידי של קואופרטיב או ארגון קהילתי אחר, וכללי התנהלותה והאמנה החברתית שבבסיסה מעוגנים במסמכי הייסוד של התאגיד בו חברים חברי הקהילה.

המאמר מדגים באמצעות ההבחנה בין שתי קהילות עירוניות אלו, כי מן הצד האחד הכלים המשפטיים המשרתים ארגון מחודש של המרחב עלולים לפגוע במרקם הקהילתי ובחוסן החברתי של הקהילה וכן בסיכויי האוכלוסיות המוחלשות המתגוררות בה להיחלץ ממצבן הכלכלי, וכי מן הצד האחר, המנגנונים המשפטיים התומכים בחיזוק הקהילה המקומית עלולים להנציח את המצוקה החברתית של חברי הקהילה ואת הסגרגציה המרחבית. בשני מופעי קהילות אלה, מוחמצות המטרות החברתיות הרחבות של דיור בהישג יד.

מודל הקהילה הרצוי שמוצג בלב המאמר מציע גישה היברידית, המשלבת בין הכלים המשפטיים התומכים בכל אחת מקהילות אלו. שילוב בין כלים אלה יאפשר ליצור 'קהילה מכילה', בבסיסה איזון מבוקר בין שימור המרקם הקהילתי הקיים לבין יצירת תמהיל חברתי. קהילה מסוג זה תמלא בו זמנית תפקיד אינסטרומנטלי ותפקיד ערכי למימוש התכליות החברתיות של דיור בהישג יד. היא תזמין שימוש בכלים משפטים מגוונים במטרה ליצור מציאות נורמטיבית מועדפת.

קישור (זמין למנויי אתר nevo) –

http://tinyurl.com/gwgtj7w

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, כרך ל(2) - קהילות במשפט, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s