טל פרוסט – "ליבה לשם מה? – הערת פסיקה בעקבות פסק דין רובינשטיין: זכות היציאה וחינוך לחשיבה ביקורתית במסגרת לימודי הליבה במגזר החרדי בישראל"

במרכז המאמר עומדת הטענה שתכנית הליבה במתכונתה הנוכחית אינה מתמודדת כראוי עם אתגרי המדינה הליברלית והרב-תרבותית המכילה מיעוט שאינו ליברלי.

באמצעות קריאה ביקורתית של פסק דין רובינשטיין, מוצגות במאמר ההצדקות המרכזיות להתערבות המדינה במערכת החינוך החרדית באמצעות תכנית 'לימודי הליבה'. הטעמים הניתנים כיום לתכנית הליבה, וכפועל יוצא מאפייניה של תכנית הליבה עצמה כפי שהם באים לידי ביטוי בשיח הציבורי והמשפטי בכלל ובפסק דין רובינשטיין בפרט, מצדיקים התערבות בתוכני החינוך של המיעוט החרדי בארץ בטיעונים אינסטרומנטליים גרידא, באם מדובר בטעמים כלכליים, לאומיים או דמוקרטיים.

לדעת המחבר, גישה זו שגויה. על ההתערבות במערכת החינוך של החברה החרדית בישראל לנבוע בראש ובראשונה ממחויבות המדינה הליברלית להגן על אוטונומיית התלמידים ולפתח אותה, בעוד עידוד היציאה לשוק העבודה, שילוב התלמידים בחברה וחינוך לאזרחות דמוקרטית מהווים רק עקרונות משניים הנגזרים מעיקרון מרכזי זה. כמו כן, המחבר טוען כי פיתוח אוטונומיית התלמידים במגזר החרדי חייבת לבוא לידי ביטוי בהקניית 'זכות יציאה', היא זכות הפרט לעזוב את קבוצת השיוך שלו מבלי שזו תגבה ממנו מחיר יקר מדי. הקניית זכות היציאה, הנעדרת בחברות שמרניות, קשורה הדוקות לפיתוח מעלות קוגניטיביות כגון חשיבה ביקורתית וכן חשיפה לאמונות שמחוץ לקבוצה והצגתן באור חיובי, או לפחות ניטרלי. במאמר אף נסקרים כמה פתרונות אפשריים להעצמת אוטונומיית התלמידים במגזר החרדי, תוך שימת דגש בשינוי תכני לימודי הליבה באופן שיבליט את חשיבות הנמכת חומות ההסתגרות והאינדוקטרינציה שמערכת החינוך החרדית כופה על תלמידיה.

קישור למאמר (זמין למנויי אתר nevo) –

http://tinyurl.com/huyh9wd

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, כרך ל(2) - קהילות במשפט, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s