ד"ר אודליה מינס – "ההסדר המשפטי החל על פירמידות שליטה בחוק הריכוזיות והשפעתו על שוק ההון והמשק הישראליים: מימצאים ראשוניים"

לפני מספר שנים נחקק החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, והשפעותיו הראשוניות על המשק ועל שוק ההון ראויות לבחינה. במאמרה, מאבחנת המחברת מגמות אחדות שנצפות בשנים האחרונות בשוק ושניתן לייחסן גם להליכי חקיקת החוק ולכניסתו לתוקף: מחיקת מניות ממסחר בבורסה עקב מיזוגים בחברות אחרות המוחזקות על ידי בעל השליטה; רכישה ומיזוג של חברות ישראליות בידי חברות זרות בד בבד עם מגמה מעורבת ביחס לחברות עם רישום כפול; גידול בשיעור החזקות הציבור במניות חברות ציבוריות בד בבד עם הקטנת חלקם של בעלי העניין בחברות אלה. במאמרה, נעזרת המחברת בניתוח כל אחת ממגמות אלה על מנת לבחון את התכליות העומדות מאחורי חקיקת החוק ואת האופן שבו הסדר משפטי ורגולטיבי משפיע על שחקנים במגרש.
מהניתוח במאמר עולה כי לפחות חלק מן האמצעים שננקטו בחוק מיועדים לפתור בעיות ממשל תאגידי הנובעות מההפרדה בין בעלות לשליטה. נוסף על כך, עולה כי השלכות המסגרת המשפטית מחייבות ראייה רחבה של קובעי מדיניות, שכן התופעות הנלוות אינן בהכרח אלה שניתן היה לצפותן מראש, ולא בהכרח יובילו לתועלת גדולה יותר בטווח הארוך. לדברי המחברת, בסופו של יום, הכרחי לבחון אם ההסדר המשפטי הכולל החל על חברות הפועלות או נסחרות בישראל קוהרנטי דיו ומצליח ליצור את מידת הוודאות הנדרשת בחיים העסקיים. המאמר מסייע בבחינת סוגיה זו.
קישור למאמר (זמין למנויי Nevo) –
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, כרך לא(1) - המשפט והשוק, משפט וכלכלה, שוק ההון, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s