ד"ר עידו באום – "ראש בראש: תחרות כאמצעי להתמודד עם ריק רגולטורי"

אנו שמחים להציג את מאמרו של עידו באום, "ראש בראש: תחרות כאמצעי להתמודד עם ריק רגולטורי", אשר התפרסם בגיליון האחרון של כתב העת – לא(1).
 
הגלובליזציה וקצב ההתפתחויות הטכנולוגיות הופכות לא אחת את הרגולציה הקיימת בתחום מסוים לחסרת תועלת. במקרים אחרים, מצעידה הטכנולוגיה את המדינה לתחום חדש, המשווע לרגולציה שתגונן על אינטרסים ציבוריים חיוניים – אך כזו אינה קיימת. עם זאת, לעתים, אסדרת שוק מסוים היא בעלת חשיבות כה רבה עד כי המדינה אינה יכולה להרשות לעצמה לסגת ולהותיר ריק רגולטורי.
כיצד ניתן לרתום את עצמתה של התחרות לפיתוח רגולציה חדשנית ועידודה? במאמרו, מציע המחבר מודל תחרותי שמטרתו לפתח דרכי רגולציה חדשניות, שיתחרו ביניהן לפרק זמן קצוב על ידי כך שיושתו על מפוקחים זהים שייבחרו באופן אקראי, כדי לבחון מהי הרגולציה העדיפה. משטר הרגולציה שיתברר כעדיף, יושת על השוק המפוקח בכללותו. במאמרו, מפרט המחבר את התנאים הנדרשים לכינונה של תחרות כזו בין משטרי רגולציה, מאבחן מודלים אחרים של תחרויות רגולטוריות, מונה את ההצדקות ליישום תחרות מהסוג המוצע וכן מציג מענה לביקורת ולקשיים משפטיים שעלולה תחרות כזו לעורר.
את יישום המודל, מדגים המחבר באמצעות אסדרת המגוון התרבותי בשוק השידורים האודיו-ויזואליים המסחריים. בתחום זה החקיקה הקיימת מחייבת הבטחת תמהיל מסוים של שידורים. דא עקא, כשלי שוק עמוקים, שחלקם ייחודיים למדינת ישראל, בצירוף שינויים טכנולוגיים דרמטיים, הופכים את הרגולציה בתחום זה למיושנת ולא אפקטיבית. שוק זה בשל ליישומה של תחרות בין משטרי רגולציה, ואף קיימת בו תשתית מוסדית שניתן לנצל לכינונה של תחרות כזו.
 
קישור למאמר (זמין למנויי Nevo.co.il) –
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, כרך לא(1) - המשפט והשוק, משפט וכלכלה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s