ד"ר מרים מרקוביץ-ביטון וד"ר יעקב נוסים – "עם הספר ומשפט הספר: החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל"

אנו שמחים להציג את מאמרם של מרים מרקוביץ-ביטון ויעקב נוסים, "עם הספר ומשפט הספר: החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל", אשר התפרסם בגיליון האחרון של כתב העת – לא(1).
 
החוק להגנת הספרות והסופרים נכנס לתוקפו בתחילת שנת 2014 והיה תקף למשך שלוש שנים. הרקע להתערבות המדינה בשוק הספרים הוא רצון בעידוד הספרות המקורית והמתורגמת אשר נתפסת כרכיב מרכזי בתרבות ובזהות הישראלית, ומטרתו היא, בעיקרה, מניעת פגיעה אפשרית בסופרים ובספרות והבטחת מגוון תרבותי-ספרותי עשיר.
במאמרם, מבקשים המחברים לבחון את הרציונל הנורמטיבי לאימוץ שניים מן ההסדרים הרגולטוריים המצויים בחוק ועיצובם – 1. הסדר מחיר קבוע ואחיד לספרים. 2. הסדר תמלוגי מינימום לסופרים. לשם כך, מדגימים המחברים את הניתוח, הדיון והביסוס הנדרשים לצורך הכרעה ציבורית מהסוג המצוי בחוק הספרים. מהמאמר עולה כי לא ניתן לוותר על ביסוס תאורטי, הן פוזיטיבי והן נורמטיבי, לחקיקה רגולטורית.
בנוסף, מראים המחברים כי ללא ביסוס תאורטי של כללים רגולטוריים, לא זו בלבד שלא ניתן לתת לכללים טעם, אלא לא ניתן אף לבחון ולהעריך אותם – הן טרם חקיקתם והן על פני זמן. הבסיס התאורטי עליו נשענת החקיקה, מאפשר לא רק דיון ציבורי וניתוח תאורטי, אלא אף הערכה של הצלחת ההסדר הרגולטורי או של כישלונו. חסר זה בולט בחוק הספרים, בעיקר מפני שהמחוקק ביקש לבחון את הצלחתו על פני זמן. ואולם, בהיעדר בסיס תאורטי לכללים הרגולטוריים שבחוק, לא ניתן לדעת מהם המדדים המעידים על מידת הצלחתו.
מלבד ניתוח ההסדר הרגולטורי המסוים של חוק הספרים, מצביע המאמר במשתמע על הכשל הרגולטורי בהליך החקיקה, אשר מאופיין בעיקרו בהיעדר ביסוס תאורטי מפורש להסדרים אלו שאומצו בחוק הספרים.
 
קישור למאמר (זמין למנויי Nevo.co.il) –
 
**
מזומנים לעקוב אחר עמוד ה-Linkedin של כתב העת. קישור – https://www.linkedin.com/company/bar-ilan-law-studies-%D7%9E%D7%97%D7%A7%D7%A8%D7%99-%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98/
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, כרך לא(1) - המשפט והשוק, משפט וכלכלה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s